Henley särgist ja tema seosest Thamesi jõega

Image source: https://www.pinterest.com/pin/131800726574529637/
Tõelise Henley särgi juured peituvad sügaval meesterõivaste ajaloos. Definitsiooni järgi on henley ilma kraeta, kootud puuvillane või meriino-villane särk, millel on kahe või enama nööbiga esiliist.
Henleysid hakati kandma 19. sajandi Inglismaal, kus neid kasutati algselt meeste alusriietusena, ilma kraeta mugava alussärgina. Kuid õige pea kinnitas seda tüüpi särk kanda spordirõivana Lääne Inglismaa Thamesi-äärses Henley linnas.
 Image source: https://www.heddels.com/2016/01/the-history-of-the-henley-shirt-rowing-menswear-staple/
Alates 1839. aastast on Henley linn olnud Suurbritannia suurima sõudmisregati toimumispaik. Sõudjatele meeldis henley särgi juures krae puudumine ning avatava esiliistuga kaasnev hea ventilatsioon – just seetõttu sai henely osaks traditsiooniliselt sõudmisriietusest.
 Image source: http://www.henleyrowingclub.co.uk/henley-rowing-club-history/history/
Henley särgi populaarsuse kasvamisele aitas kaasa puuvilla kupardamismasina leituamine ning tööstusrevolutsioon millega sai alguse ka rõivaste masstootmine.
 Image source: http://etc.usf.edu/clipart/7800/7804/cottongin_7804.htm
Henley särk püsis sõudjate seas populaarsnae kuni 1940-ndate aastateni ning on sealt edasi olnud inspiratsiooniks ka ragby ja polo särkide juures. Tänapäeval on Henley, kas pikkade või lühikeste varrukatega ajatu klassika, millel on oma koht iga härrasmehe garderoobis, olgu see siis pidžaama, suvise pealissärgi või pintsaku all kantava särgina. Kinninööbituna võib henley mõjuda kui peen ning rafineeritud rõivaese, osaliselt või täielikult lahtinööbituna olla aga mehelikkuse sümbol ning ürgmehelikkuse esilekutsuja.
image source: https://www.pinterest.com/pin/494692340311115023/

Tutvu Marati henley särkidega siin.